Sněžný muž

22. února 2009 v 20:09 | hotstyle |  náky věcičky

Sněžný muž

22.6.2006 09:59 | Největší záhady světa
Yetti, Bigfoot, Alma - to jsou jména pro různé druhy sněžných či horských tvorů vyskytujících se v různých částech světa. Z Himalájí, Severní Ameriky i z Kavkazu a Sibiře jsou známy stovky zpráv o spatření tohoto podivného živočišného druhu, možná slepého článku vývojové větve, možná vzdáleného předka dnešního člověka. Mnoho kvalifikovaných vědců se zabývá shromažďováním a roztřiďováním těchto zpráv a důkazů. Skutečné důkazy o existenci sněžného muže lze rozdělit do tří hlavních kategorií: stopy, očití svědkové a hmatatelné důkazy, jako jsou například lebky a kůže.
Popisy očitých svědků v jednotlivých oblastech se od sebe vzájemně moc neliší. Výška sněžného muže se obvykle pohybuje kolem 2 - 2.4 metrů, někdy dosahuje i výšky tří metrů, ale prý se vyskytují i druhy menší, měřící pouze okolo 1.2 metru. Tělo je porostlé dlouhými chlupy, vzpřímené, ruce dosahující po kolena a krátké nohy. Porostlý bývá většinou i obličej. Tvor má takovou sílu, že dokáže zlomit vaz dospělému býkovi, je rychlejší než člověk nebo pes - v Rusku dokonce než kůň.
YETTI
Nejznámější ze všech horských sněžných mužů, nebo můžeme říci lidoopů, je právě tento. V padesátých a šedesátých letech byl považován za legendu, ale nyní, když stále přibývá důkazů o jeho existenci a mnoho hodnověrných svědků potvrdilo, že ho spatřilo, se nesmíme před tímto jevem uzavírat.
Yetti se vyskytuje v nepálské oblasti Himalájí. Nejrozšířenějším důkazem jeho existence jsou stopy. Přestože se o nich západní cestovatelé zmiňovali již od roku 1887, největší pozornost se začala soustřeďovat až na jejich fotografie. V roce 1937 pořídil F.S. Smyth vůbec první snímky otisků stop a snímky Erica Shiptona s přiloženým cepínem vedle nich daly podnět k serióznímu bádání.
V roce 1972 našli horolezci Mc Neely a Cronin z americké expedice dostatečně zřetelné otisky, že z nich bylo možno pořídit sádrové odlitky. Major Lester Davies který v roce 1955 podobné otisky nafilmoval, k filmu připojil i svůj komentář :"Byly hluboké asi l2 -l5 cm. Sám jsem s filmovou kamerou a batohem na zádech vážil zhruba 80 kg a moje stopy se nořily do sněhu asi 2,5 - 3,5cm. Pomyslel jsem si, že to musí být ale pěkně mohutný tvor!" Podle názorů skeptiků jde o poškozené stopy jiných, nám známých živočichů. Za původce stop je považován irbis horský, hulman nebo jeden druh tibetského medvěda, který je sám téměř legendou. Zoolog W. Tschernezky z londýnské Qeen Mary College provedl velice podrobnou analýzu vyfotografovaných stop a potvrdil, že se tyto stopy naprosto nepodobají stopám ani jednoho z výše uvedených zvířat. I zde se nám objevují očití svědkové. I když jde o občany velice věrohodné, kteří nemají žádný důvod lhát, chybí průkazné materiály v podobě fotografií či filmů. Ale i přesto lze podle šerpů rozpoznat tři druhy yettiho :
Jeden z nich se nazývá dzu teh a je mohutný, porostlý hustou srstí a požírá dobytek. Podle místních pramenů může jít o zvláštní druh tibetského medvěda.
Druhému typu yettiho říkají šerpové thelma, což znamená malý muž. Ten s křikem pobíhá a sbírá větve. Prý se zcela určitě jedná o gibbona, i když se tito tvorové severně od Brahmaputry nevyskytují.
Třetí typ - skutečný sněžný muž - je nazýván mih teh. Je to divoký, lidoopu podobný tvor porostlý černou nebo rudou srstí, lidožrout s klasickým postavením palce na chodidle proti ostatním prstům, pohybující se ve výškách kolem 6100m a možná i výše.
Fakta o existenci tohoto druhu dnes už nelze přehlížet, jako se to dělalo ještě před 30.lety, zvláště když nikdo nepřišel s přesvědčivou teorií jak vysvětlit Shiptonovy nebo Huntovy fotografie

Bigfoot


Bigfoot, neboli v překladu Velká stopa je severoamickým typem sněžného muže. Pod jménem Sasguatch je už velmi dlouho součástí indiánských legend a mýtů. Narozdíl od himalájského Yettiho se vyskytuje v horách a lesích sousedícím s hustě zabydlenými oblastmi, a tak počet svědků, kteří Velkou stopu zahlédli, několikaset násobně převyšuje počet takových případů v Asii. V oblastech výskytu Velké stopy dokonce vycházejí pravidelné časopisy, jako je například Bigfoot news ( Zpravodaj o Velké stopě ), které se zabývají pouze shromažďováním těchto příběhů a ostatních důkazů, což jsou především fotografie a odlitky stop. Jedno z takových typických setkání se odehrálo v národním parku Mount Hood National Forest v severním Oregonu. Tři dřevorubci Fermin Osborne, J.C.Rourke a Jack Cochran zde káceli stromy... Jednoho červencového rána pracoval Cochran s jeřábem, když si všiml, že ho pozoruje nějaká lidská postava. Vystoupil z kabiny, aby si, ji mohl lépe prohlédnout a zjistit, že dotyčná postava je mohutně stavěná, porostlá tmavou srstí a pohybuje se vzpřímeně. Fermin Osborne se o události vyjádřil takto : " V tu chvíli jsem toho tvora neviděl, protože rychle zmizel do lesa. Příštího dne jsme se s Rourkem rozhodli, že si uděláme pracovní pauzu. Zašli jsme do lesa a ten obrovský se najednou vynořil z prostoru přímo před námi, asi 10 metrů od nás. Byl celý porostlý tmavou srstí, i na hlavě a na tváři, a byl opravdu mohutný. Rourke se za ním pustil, ale nemohl ho dohnat. Už jsem viděl spoustu medvědů, ale tohle určitě nebyl grizzly. Vypadal spíš jako gorila."
Ze všech zpráv o spatření sněžného muže budí největší senzaci krátký film natočený v roce 1967 Rogerem Pattersonem u Bluff Creeku v severní kalifornii. Film není nejlepší kvality, ale z jasnějších záběrů lze odhadnout, že tvor je s největší pravděpodobností samice, protože má široké boky a ňadra. Film je však zajímavý i z jiných důvodů. Nejenže bylo známo místo, kde byl snímek natočen, ale další badatelé se tam mohli dostat velice brzy a stejně jako Patterson a jeho přítel Bob Gimlin udělat odlitky stop tvora a změřit délku jeho kroku. ( Místo leží poblíž nepříliš užívané silnice u Onion Mountain .) Také bylo možno provést celkem přesný odhad váhy, vzhledem k tomu, že se poloha stromů ani padlých klád, které se objevily ve filmu, nezměnila.
Doktor D.W.Grieve, docent biochemiky v londýnské nemocnici Royal Free Hospital a skupina vědců bývalého Sovětského svazu provedli velmi pečlivé analýzy filmu. Na základě porovnání s filmem natočeným na stejném místě s lidmi dospěl dr.Grieve k závěru, že neznámí tvor musí měřit zhruba 1,95 - skutečně mimořádná výška pokud by nešlo o zvíře, ale o člověka v nějakém převlečení - není to však nic nemožného. Šířka jeho ramen a boků je o hodně větší než u lidí a za předpokladu, že tento tvor nebyl z polystyrenu, může jeho váha činit něco kolem 150 kg. Délka kroku měří zhruba 1,07 m, což je na člověka příliš. Dr. Grieve poznamenává, že pokud by ve skutečnosti šlo o člověka oblečeného do nějaké kožešiny, jen těžko by dokázal napodobit uvolněné kroky a pohupování paží, které bylo možno vidět ve filmu. "Je-li to podvod, pak jde o velice chytrý podvod," říká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

BYL SI TU KLIKNI ?

JOJOJOO 63.3% (31)
ANI NÁHODOU NEBYLA SEM TU 36.7% (18)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama